top of page
Szukaj

"Uśmiechnięta depresja"

  • Izabela
  • 25 mar 2019
  • 3 minut(y) czytania

Tłumaczenie (moze nieudolne) artykułu znalezionego w sieci. Zapraszam do zapoznania sie z nim :)


Termin „Uśmiechnięta depresja” – czyli okazywanie radości podczas, gdy cierpi się wewnętrznie z powodu objawów depresyjnych - staje się coraz bardziej popularny. Artykuły na ten temat pojawiają się w literaturze popularnej, ale liczba wyszukiwań tego terminu, w Google, dramatycznie wzrosła w ostatnim roku.


Uśmiechnięta depresja, nie jest terminem technicznym używanym przez psychologów, ale z pewnością można być przygnębionym i skutecznie maskować objawy.


Znacznej części osób, które odczuwają obniżony nastrój i utratę przyjemności z codziennej aktywności, udaje się ukryć swój stan, ale niestety mogą być szczególnie podatni na samobójstwo.


Trudno jest rozróżnić osoby cierpiące na uśmiechniętą depresję od osób w dobrej kondycji psychicznej. Może się wydawać, że nie mają powodów do smutku - mają pracę, mieszkanie, dzieci, partnera. Uśmiechają się, gdy je witasz i mogą prowadzić przyjemne rozmowy. Krótko mówiąc, nakładają maskę dla świata zewnętrznego, prowadząc pozornie normalne i aktywne życie. Wewnątrz jednak czują się beznadziejni i pogrążeni w smutku, mogą nawet próbować zakończyć życie. Kontrastuje to z innymi formami depresji, w których ludzie mają myśli samobójcze, ale nie mają wystarczającej ilości energii, aby działać zgodnie z ich intencjami.


Ludzie z uśmiechniętą depresją, wystawiający na świat swoją „szczęśliwą twarz”, mogą doświadczyć prawdziwego poprawienia nastroju w wyniku pozytywnych zdarzeń w ich życiu, bo np. dostali miłego sms’a od kogoś, od kogo pragnęli usłyszeć coś ciepłego lub zostali pochwaleni w pracy. To może sprawić, że poczują się lepiej przez kilka chwil, zanim wrócą ponownie do obniżonego nastroju.


Inne objawy tego schorzenia obejmują przejadanie się, uczucie ciężkości w ramionach i nogach oraz w podatności na zranienia poprzez krytykę lub odrzucenie. Ludzie z uśmiechniętą depresją częściej odczuwają ją wieczorem do tego dochodzi potrzeba spania dłużej niż zwykle. Jednak w przypadku innych form depresji twój nastrój może być gorszy rano i możesz odczuwać mniejsze zapotrzebowanie na sen niż zwykle.


Uśmiechnięta depresja wydaje się być bardziej powszechna u osób z pewnymi cechami temperamentu, a w szczególności wiąże się to z większą skłonnością do przewidywania porażek, z trudnościami w radzeniu sobie z kłopotliwymi lub upokarzającymi sytuacjami w życiu oraz z tendencją do rozmyślania lub nadmiernego myślenia o negatywnych sytuacjach, które miały miejsce.


Obciążenie i leczenie

Obniżony nastrój może wynikać z wielu rzeczy, takich jak problemy z pracą, rozpad związku i uczucie, jakby twoje życie nie miało celu i sensu.

To bardzo powszechne. Jedna na dziesięć osób cierpi na depresję, a 15% - 40% tych osób cierpi na nietypową formę, która przypomina uśmiechniętą depresję. Taka depresja często zaczyna się na początku życia i może trwać długo.


Jeśli cierpisz na tę formę depresji, szczególnie ważne jest poszukiwanie pomocy. Niestety, ludzie cierpiący na ten stan zazwyczaj nie korzystają z niej, ponieważ nie wiedzą, że mają problem, szczególnie w przypadku, gdy wykonują wszystkie swoje zadania i codzienne czynności, jak poprzednio. Mogą także czuć się winni i racjonalizować, że nie mają się czym martwić. Więc nie mówią nikomu o swoich problemach i w końcu wstydzą się swoich uczuć.

Jak więc możesz przerwać ten cykl? Punktem wyjścia jest świadomość twojego stanu, że rzeczywiście istnieje i jest poważny. Dla niektórych ten wgląd może wystarczyć, by odwrócić sytuację i zacząć szukać pomocy.


Co może pomóc w walce z depresją?


- medytacja i aktywność fizyczna, badanie przeprowadzone przez Rutgers University w USA wykazało, że ludzie, którzy dwa razy w tygodniu medytowali i prowadzili aktywność fizyczną, doświadczyli spadku poziomu depresji o prawie 40% w ciągu ośmiotygodniowego badania.


- terapia poznawczo-behawioralna, uczenie się zmiany sposobu myślenia i zachowania, jest inną opcją dla osób dotkniętych tym schorzeniem,


- cel w życiu - austriacki neurolog Viktor Frankl napisał, że podstawą dobrego zdrowia psychicznego jest znalezienie życiowego celu. Powiedział, że nie powinniśmy dążyć do „życia bez stresu”, wolnego od odpowiedzialności i wyzwań, ale raczej powinniśmy dążyć do czegoś w życiu. To pozwoli odwrócić uwagę od negatywnych myśli i umieścić ją na czymś innym. Znajdź więc wartościowy cel i staraj się regularnie go realizować, nawet jeśli jest to niewielki wysiłek każdego dnia, ponieważ może to mieć naprawdę duże znaczenie.


 
 
 

Comments


©2019 by UR Important. Proudly created with Wix.com

Subskrybuj

bottom of page